ИЗЛОЖБА НА КУЧИЊА – ЈП Лајка во соработка со Кинолошки сојуз на Р.М

Почитувани граѓани, Ни претставува голема чест и задоволство, да ве поканиме на првата ИЗЛОЖБА НА КУЧИЊА, која ЈП ЛАЈКА ја организира во соработка со Кинолошки сојуз на Р.М оваа недела, 22.05.2022, во 10:00часот. Идејата на овој настан е да им се даде еднаква можност и привилегија на сите кучиња кои [...]

Повеќе

ОТВОРЕН ДЕН ВО ЈП ЛАЈКА (14.05.2022)

ЈП Лајка изминатата сабота организираше уште еден ОТВОРЕН ДЕН за граѓаните и љубителите на кучиња, како дел од своите редовни активности. На наше огромно задоволство волонтерски придонесоа неколку млади посетители кои заедно со своите родители, имаа прилика во неколку часовна дружба со кучињата во прифатилиштето на ЈП Лајка да придонесат [...]

Повеќе

ТАЖНАТА ПРИКАЗНА ЗА РАСЕЛ, КОЈ ИСТРАУМАТИЗИРАН И СО ВИДНИ РАНИ САМ СЕ ВРАТИ ВО ПРИФАТИЛИШТЕТО НА ЈП ЛАЈКА

Во нашето секојдневно работење, често сме сведоци на многу немили настани, каде врз бездомните кучиња се искажува револтот и суровоста од страна на несовесните граѓани. Таква е и приказната за Расел, преубавиот стафорд кој пред само неколку дена се појави сам пред портите на прифатилиштето на ЈП Лајка во загрижувачка [...]

Повеќе

Ќе ве разнежни приказната за Гвен и Катерина: Кучката-борец го победи туморот и си го најде својот дом

Малата црна убавица ГВЕН беше заловена пред неколку месеци од страна на заловувачкиот тим на ЈП Лајка. При нејзиниот прием во прифатилиштето на ЈП Лајка и беа направени сите потребни ветеринарни испитување, кои за жал не покажаа добри резултати. На Гвен ѝ беше дијагностициран ТВТ (преносливо венеричен тумор), за којшто [...]

Повеќе

ОТВОРЕН ДЕН ВО ЈП ЛАЈКА (16.05.2022)

На барање на граѓаните за посета и дружба со кучињата згрижени во прифатилиштето на ЈП Лајка, ви најавуваме ОТВОРЕН ДЕН оваа сабота, 14.05.2022 година од 11:00 до 15:00 часот. Сите заинтересирани можат да аплицираат на volontiraj@lajka.com.mk [...]

Повеќе

(ВИДЕО) „Social Friday“ во ЈП Лајка за сите општествено одговорни компании

Ги охрабруваме сите општествено одговорни компании да се приклучат на глобалната иницијатива Social Friday, која ја поддржува нашето прифатилиште ЈП Лајка. Поддржете ја глобалната иницијатива Social Friday и излезете од вашиот комфор односно од вашите канцеларии. Направете петоците да не ви бидат монотони, туку напротив забавни и корисни. Придружете ни [...]

Повеќе

Кампањата „Вдоми куче, вдоми љубов“ продолжува (ВИДЕО)

ЈП Лајка е благодарна и задоволна од одзивот на граѓаните кои се заинтересирани за вдомување на кучиња од нашиот стационар. Сакаме да истакнеме, дека со текот на нашето работење свеста кај граѓаните за вдомување на кучиња од нашето прифатилиште значително порасна. Со забрзано темпо се вдомуваат кучиња кај нас, но [...]

Повеќе

ЈП Лајка ја поддржа иницијативата „Social Friday“ (Галерија)

Петок повеќе не е денот кога ги броите минутите за да си заминете порано од работа. Во рамките на глобалната иницијатива @SocialFriday денеска нашите волонтери беа од институтот за дигитален маркетинг Galeksia. Дел од вработените со своите најмили одлучија овој петок работниот ден да го поминат помагајќи им на бездомните [...]

Повеќе

Известување: Tелефонските линии на ЈП Лајка во моментов не се во функција

Телефонските линии на ЈП Лајка во моментов не се во функција. Екипи на Т-Мобиле работат во прифатилиштето на ЈП Лајка со цел сетирање на централата. Во најкус можен рок ќе биде воспоставена повторно врска со сите засегнати граѓани. Се извинуваме на сите, се слушаме во најкус можен рок.   [...]

Повеќе

ИТЕН АПЕЛ ЗА ВДОМУВАЊЕ

Се вдомува БРУС Пријавен за каснување Два пати ставен под надзор оваа година Согласно закон, ако не се вдоми, не смее да се врати на локација и следува еутаназија. Согласно нашите проценки Брус е мирно и питомо куче. Има околу 7 години и е толерантен кон други кучиња. ПОЛОЖЕН ТЕСТ [...]

Повеќе